شمارنده ها

آزمایشگاه های مجتمع هوافضا

سیم پیچ هلمهولتز

سیم‌پیچ هلمهولتز دستگاه تولید میدان مغناطیسی یکنواخت است. این دستگاه قابلیت تولید میدان مغناطیسی در راستای سه محور را دارا بوده و اندازه میدان مغناطیسی تولیدی، بسته به نیاز قابل تغییر می‌باشد. قابلیت کنترل میدان این دستگاه به صورت حلقه باز و حلقه بسته قابل پیاده‌سازی است. ابعاد این دستگاه بر اساس فضای میدان مغناطیسی یکنواخت مورد نیاز می‌تواند متغیر باشد. از این دستگاه برای تست‌، ارزیابی سنسورهای مغناطیسی، عملگرهای مغناطیسی و الگوریتم‌های کنترل وضعیت مغناطیسی استفاده می‌شود. حداکثر اندازه میدان مغناطیسی تولیدی این دستگاه‌ها در اکثر سیم‌پیچ های بزرگ بر اساس 2 تا 6 برابر میدان مغناطیسی زمین طراحی و ساخته می‌شود.

آزمایشگاه پردازش موازي

سيستم‌هاي پردازش سريع يکي از نيازهاي اساسي در سيستم‌هاي هوافضايي دنياي امروز و مکمل روش های تجربی مي‌باشد. با پيشرفت تکنيک‌هاي پردازشي و البته آلگوریتم های عددی تغييرات قابل ملاحظه‌اي در سرعت و امکانات پردازشي موجود ايجاد شده است. از جمله تکنيک‌هايي که در پياده‌سازي سيستم‌هاي پردازش سريع وجود دارد، پردازش خوشه‌اي است. در سال 2008 توسط شرکت مايکروسافت سيستم عاملي جهت پياده‌سازي سيستم پردازش خوشه‌اي به نام Microsoft HPC Server ارائه شد. از جمله مزاياي سيستم عامل ارائه شده امکان گسترش سيستم بدون داشتن هيچ محدوديتي بر روي تعداد گره‌هاي پردازشي است.

آزمايشگاه تونل باد سرعت پایین مدار بسته آموزشي- تحقيقاتي(Low Subsonic):

تونل باد مادون صوت ابزاری مهم در مشاهده میدان جریان و تعیین ضرایب آیرودینامیکی اجسام پرونده سرعت پایین است. تونل باد مادون صوت مجتمع هوافضا از نوع مدار بسته می‌باشد که ضمن داشتن سرو صدای کم توان مصرفی پایینی داشته و توانایی بررسی میدان جریان با شدت آشفتگی تا حدود07/0 را نیز دارد. از این ابزار می‌توان در مطالعات دانشی و مهندسی روی مدل‌های مقیاس شده استفاده کرد.

آزمايشگاه تحقيقاتي محيط فضا (محفظه خلاء)

محيط فضا بسيار متفاوت از محيط آزمايشگاهي ساخت ماهواره مي‌باشد. وجود خلاء و دماهاي منفي از شاخص‌ترين اين تفاوت‌ها به شمار مي‌آيند. قطعات يك وسيله عملياتي در اين محيط، مخصوصاً قطعات الكترونيكي، نياز به تست و آزمايش عملكرد در اين محيط را دارند تا تضمين حاصل گردد كه هزينه‌هاي ساخت و پرتاب وسيله بيهوده نبوده و وسيله توانايي انجام ماموريت‌هاي محوله در اين فضا را دارد. اهداف: • ايجاد آزمايشگاه براي تحقيقات مختلف در شاخه‌ي محيط فضا • ايجاد محيط تست براي ماهواره‌هاي كوچك تحقيقاتي دانشگاهي • تحقيقات در زمينه انتقال حرارت و گرمايش در فضا

آزمايشگاه شبیه‌سازی خورشید

اهداف: تعیین مشخصات فنی و کالیبره کردن مجموعه شبیه‌ساز خورشید و میز نصب حسگر خورشیدی جهت ارتقای وضعیت خدمات دهی به کاربران به صورت یک آزمایشگاه مرجع است. تست و کالیبراسیون حسگرهای خورشیدی.

آزمايشگاه تعيين خواص جرمي

تاريخچه: آزمايشگاه اندازه‌گيري خواص جرمي با ساخت يک دستگاه اندازه‌گيري ممان اينرسي با ظرفيت 200 کیلوگرم در سال 1385، آغاز به کار نموده و در حال حاضر، ظرفيت‌های متعدد تا 3000 کیلوگرم را با دقت بسیار بالا ارائه می‌نماید.

شمارنده ها