شمارنده ها

آزمایشگاههای تخصصی مجتمع مواد وفناوری های ساخت

آزمایشگاه پیشرفته مهندسی جوش و اتصالات

در این آزمایشگاه امکان جوشکاری آلیاژهای خاص و حساس درون محفظه اتمسفر خنثی، امکان جوشکاری آلیاژهای آلومینیوم به روش‌های FSW، MIG وTIG ، اندازه گیری تنش پسماند به روش سوراخ کاری، جوشکاری تیگ پالسی، جوش پلاسما، جوش GMAW، جوشکاری فولادهای فوق مستحکم، تنش زدایی قطعات جوشکاری شده، تجهیزات کنترل کیفیت جوش (NDT) و جوشکاری با سرعت کنترل شده وجود دارد.

آزمایشگاه نمونه سازی سریع

در کلیه روشهای نمونه سازی سریع، با ایجاد مقاطع قطعه به صورت لایه به لایه، مدل نهایی ساخته می شود و بر اساس روشهای SLA, FDM, SLS و روش PLOY JET ، قطعه ساخته می شود که در این آزمایشگاه دو روش SLA و پرینتر سه بعدی موجود می باشد.

آزمایشگاه خواص حسگری مواد

این آزمایشگاه دارای قابلیت ساخت نمونه حسگر گاز (سنسور) از انواع مواد حساس مهندسی و اندازه گیری و ثبت، پاسخ حسگر نسبت به انواع گازها و فازگازی مایعات در دماها و غلظت‌های مختلف گاز هدف می باشد.

آزمایشگاه اندازه گیری دقیق

یکی از مهمترین آزمایشگاه های گروه ساخت و تولید است. در این آزمایشگاه ابزارهای مختلفی مانند انواع کولیس‌ها، میکرومترها، ساعت‌های اندازه گیری، گیج بلوک، زاویه سنج و... جهت انجام آزمایش‌های مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد. آزمایشگاه اندازه گیری دقیق مجهز به دستگاه دستگاه ابعادبرداری مختصاتی با دقت یک صدم میلیمتر و دستگاه سایه نگار با دقت یک صدم میلیمتر، مناسب جهت انجام مهندسی معکوس بر روی انواع قطعات و همینطور کنترل کیفیت قطعات تولید شده می باشد.

آزمایشگاه شکل دهی و تربیولوژی

در این آزمایشگاه انواع مختلف کامپوزیت های آلومینیم با تقویت کننده های سرامیکی به روش های ریخته گری، گردابی، گریز از مرکز و روش آلیاژسازی مکانیکی ساخته می شود. علاوه بر کامپوزیت های زمینه فلز، پودرهای سرامیکی اکسیدی و غیراکسیدی نیز سنتز می شود. با استفاده از دستگاه تست سایش، خواص مقاومت به سایش قطعات مختلف اندازه گیری می شود.

آزمایشگاه پوشش

شرح خدمات : ایجاد پوشش‌های پایه پلاسما که امکان انجام آنها در حالت های مختلفی چون APS, SPS, LPPS موجود می‌باشد. ایجاد پوشش‌های اکسیژن سوخت سرعت بالا(HVOF). تست دمای رفتگی بالای مواد و پوشش‌ها در شرایط دمای 2400 درجه سانتیگراد و سرعت 1300 متر بر ثانیه.

آزمایشگاه خواص فیزیکی کامپوزیت

در این آزمایشگاه خواص مکانیکی نمونه های کامپوزیتی و سازه های آزمایشگاهی مورد ارزیابی قرار می گیرد. انواع تست های کشش، فشار، خمش، تست کمانش و اکسی استیلن از جمله فعالیت های دیگر این آزمایشگاه می باشد.

آزمایشگاه لاستیک

شرح خدمات : آزمایشگاه مرجع لاستیک و کنترل کیفی قطعات لاستیکی. طراحی فرمولاسیون ترکیبات لاستیکی– کامپوزیتی. آزمون های خواص فیزیکی، مکانیکی و دینامیکی قطعات پلیمری، لاستیکی و کامپوزیت پلیمری.

آزمایشگاه شکل دهی دقیق

فرایند شکل دهی فلزات از انواع فرایندهای تولید می باشد. در این فرایند در اثر اعمال نیرو و ایجاد تغییر شکل مومسان به شکل نهایی موردنظر می رسد. از انواع روشهای شکل دهی می توان شکل دهی ورق (کشش عمیق و خم کاری)، شکل دهی انفجاری (چند جنسی ها) و شکل دهی حجمی(آهنگری و نورد) را نام برد.

شمارنده ها