نحوه ساخت BroadBand Connection در ویندوز ۱۰

ابتدا روی آیکون Network در Taskbar کلیک و گزینه Broadband را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده، در قسمت Dial-UP گزینه Broadband connection را انتخاب کنید.

روی گزینه Connect کلیک کنید.

در قسمت Sign in، در قسمت User name، شناسه کاربری و در قسمت Password رمز عبور خود را وارد و OK کنید.

در صورت صحت Username و Password اینترنت کانکت خواهد شد.

 • توضیحات: :
 • تاریخ آخرین بروزرسانی: : 1401/03/02 15:31
 • توسط: فاوا -

هر آنچه باید در مورد دستور Ping شبکه بدانید

پینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

واژه «پینگ » (ping) یکی از اصطلاحات تخصصی مرتبط با علم ردیابی صوتی و دستگاه سونار یا ناوبری و فاصله‌یابی صوتی است (دستگاه ردیاب زیردریایی با استفاده از انتشار امواج صوتی). واژه پینگ در اصطلاحات تخصصی مرتبط با این دستگاه به معنای صدای قابل‌شنیدنی است که به‌منظور یافتن یک شی، از دستگاه سونار ارسال می‌شود.

 
 

درصورتی‌که صدای ارسال‌شده با شی‌ تماس پیدا کند، به دستگاه بازمی‌گردد یا به بیان دیگر دستگاه پژواک صدا را دریافت می‌کند. فاصله دستگاه با موقعیت مکانی شی‌ای که موج صوتی به آن برخورد کرده است، با اندازه‌گیری مدت‌زمان بین ارسال موج و دریافت پژواک آن و همچنین جهت پژواک دریافت‌شده، اندازه‌گیری می‌شود.

پینگ در حوزه کامپیوتر و شبکه هم معنا و مفهوم مشابهی دارد و در حقیقت یک نرم‌افزار شبکه و مدیریت شبکه کامپیوتری محسوب می‌شود که برای مشخص کردن در دسترس بودن یا نبودن یک سرور آنلاین مورداستفاده قرار می‌گیرد. در یک جمله می‌توان گفت پینگ به معنی ارسال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است.

این نرم‌افزار که تقریباً در هر سیستم‌عاملی وجود دارد، پژواک را از طریق پروتکل کنترل پیام‌های اینترنتی یا Internet Control Message Protocol (ICMP) ارسال می‌کند و سپس پاسخ پژواک را اندازه‌گیری می‌کند. این میزان اندازه‌گیری شده تحت عنوان تأخیر یا لیتنسی (Latency) شناخته می‌شود و با واحد میلی‌ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود.

در فرایند ارسال پینگ، درخواست به شکل یک بسته اطلاعاتی از کامپیوتر کاربر به سرور ارسال می‌شود و زمانی که سرور این درخواست را دریافت کرد، پاسخ آن را دوباره به شکل یک بسته برای کامپیوتر مبدأ ارسال می‌کند. اجازه دهید برای فهم بهتر مفهوم پینگ مثالی ساده و کاملاً قابل‌فهم را بیان کنیم. اگر پینگ اینترنت شما ۸۰ میلی‌ثانیه باشد، زمانی که در حال انجام بازی آنلاین هستید، مثلاً اگر از جایی که بپرید، این حرکت شما ۸۰ میلی‌ثانیه بعد به سرور می‌‌رسد و سایر بازیکنان پرش شما را ۸۰ میلی‌ثانیه بعد از پرش‌تان می‌بینند.

زمانی که کاربر می‌خواهد پینگ اینترنت خود را اندازه‌گیری کند، معمولاً درخواست یا همان پژواک چهار یا پنج بار ارسال می‌شود. پس از ارسال درخواست‌ها، پاسخ هر یک از آن‌ها به‌صورت جداگانه در نمایشگر کامپیوتر کاربر نمایش داده می‌شود و به این صورت مشخص می‌شود که آیا هر یک از درخواست‌ها پاسخ موفقیت‌آمیزی دریافت کرده‌اند یا نه.

مفاهیم مرتبط با پینگ

اصطلاحات مرتبط با پینگ شامل packet loss (اتلاف بسته)، response time (زمان پاسخگویی) و Time To Live (TTL) می‌شود.

packet loss که با واحد درصد بیان می‌شود، به میزان اطلاعاتی اشاره می‌کند که در هنگام ارسال بسته اطلاعاتی از دستگاه مبدأ به سرور و دریافت پاسخ آن، از بین می‌رود و طبیعتاً هرچقدر کمتر باشد، بهتر است. چنانچه در هنگام ارسال درخواست پینگ به‌عنوان‌مثال ۳۲ بیت داده ارسال شود و در هنگام دریافت پاسخ ۳۲ بیت داده دریافت شود، میزان pocket loss صفر درصد خواهد بود. Response time هم به مدت‌زمانی اشاره می‌کند که پاسخ درخواست ارسال‌شده، پس از ارسال آن دریافت می‌شود. این پارامتر نیز که با واحد میلی‌ثانیه سنجیده می‌شود، هرچقدر کمتر باشد بهتر است.

Time To Live یا TTL به مدت‌زمان گفته می‌شود که یک بسته اطلاعاتی ارسال‌شده از سوی دستگاه شما قبل از اینکه توسط مودم از بین برود، در شبکه نگهداری می‌شود. سیستم مودم‌ها طوری است که برای جلوگیری از انتقال بسته‌های اطلاعاتی از مودمی به مودم دیگر به صورت بی نهایت، بسته‌های اطلاعاتی را پس از مدتی نگهداری حذف می‌ کنند.

TTL هر بسته اطلاعاتی تعداد خاصی دارد (مثلاً ۵۷) و هر زمانی که مودم این بسته اطلاعاتی را دریافت می‌کند، ۱ عدد از تعداد TTL کم و آن را به مکان بعدی منتقل می‌کند. هر زمانی که تعداد TTL بسته به صفر رسید، مودم دریافت‌کننده آن را حذف می‌کند و یک پیام ICMP به کامپیوتر مبدأ ارسال می‌کند.

تاریخچه پینگ

نرم‌افزار پینگ در سال ۱۹۸۳ توسط مایک ماس (Mike Muuss) در زمان فعالیتش در آزمایشگاه تحقیقات بالستیک (Ballistic Research Laboratory) که اکنون به آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش آمریکا (US Army Research Laboratory) تبدیل شده است، نوشته شد. مدتی بعد یک مهندس کامپیوتر به نام دیوید میلز (David Mills) به مایک گوشزد کرد که می‌توان از پروتکل ICMP (بسته‌هایی که از طریق پروتکل کنترل پیام‌های اینترنتی ارسال می‌شوند) برای تشخیص IP شبکه و سنجش‌های مرتبط با آن استفاده کرد.

مایک پس از شنیدن این ایده بلافاصله تصمیم گرفت ابزاری برای حل مشکلات مرتبط با شبکه ایجاد کند و واژه پینگ را از اصطلاحات مرتبط با فاصله‌یابی صوتی، برای نام‌گذاری ابزار خود انتخاب کرد. عبارت ابداعی جدید Packet InterNet Groper (یا به‌اختصار PING) که توسط مایک ایجادشده، بیش از ۳۰ سال است که استفاده می‌شود. نخستین نسخه نرم‌افزار پینگ درواقع یک نرم‌افزار دامنه عمومی بود و تمام نسخه‌های بعدی با پروانه BSD منتشر شدند و نرم‌افزارهای آزادی محسوب می‌شوند.

نحوه استفاده از پینگ

نحوه استفاده از پینگ یا به‌اصطلاح پینگ گرفتن در سیستم‌عامل‌های مختلف کاملاً مشهود است و تنها باید در پنجره خط فرمان سیستم‌عامل خود فرمان کوتاهی را وارد کنید.

برای پینگ گرفتن در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دکمه ویندوز و R را هم‌زمان با هم بزنید یا روی منوی استارت راست کلیک و گزینه Run را بزنید تا کادر Run باز شود
 2. در کادر Run کلمه cmd را تایپ کنید تا پنجره خط فرمان باز شود.
 3. در پنجره بازشده ابتدا کلمه ping را وارد و پس از زدن دکمه اسپیس IP موردنظر خود را که می‌خواهید از آن پینگ بگیرید (مثلاً 192.168.1.1) تایپ کنید (همچنین می‌توانید آدرس URL سایت موردنظر را نیز وارد کنید؛ مثلاً www.google.com) و دکمه اینتر را بزنید و چند لحظه منتظر بمانید تا پاسخ را مشاهده کنید در صورت مشاهده عبارت Request timed out یا اینترنت شما قطع است یا پینگ آن اصلاً در وضعیت مناسبی نیست.

برای اندازه‌گیری پینگ در دستگاه‌های مک مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با کلیک روی آیکون صورتک‌های آبی و خاکستری چسبیده به هم در قسمت داک سیستم‌عامل کلیک کنید تا پنجره Finder باز شود
 2. پس از کلیک روی بخش Applications، فولدر Utilities را باز و روی اپلیکیشن Terminal کلیک کنید تا پنجره خط فرمان باز شود.
 3. سپس مانند ویندوز در پنجره بازشده ابتدا کلمه ping را وارد و پس از زدن دکمه اسپیس IP موردنظر خود را که می‌خواهید از آن پینگ بگیرید تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید.

برای پینگ گرفتن در سیستم‌عامل لینوکس مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دکمه‌های Ctrl و alt و T را بزنید تا Terminal (پنجره خط فرمان) باز شود.
 2. عبارت raceroute را همراه با IP موردنظر خود بزنید تا نتایج را مشاهده کنید.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید از ابزارهای آنلاین رایگان نیز برای پینگ گرفتن استفاده کنید. ابزار پینگ آنلاین Geekflare یکی از این ابزارها است. البته این ابزار با آدرس IP کار نمی‌کند و حتماً باید آدرس URL سایت موردنظر خود را وارد کنید. در ضمن می‌توانید با مراجعه به سایت https://www.speedtest.net/ و کلیک روی گزینه Go پینگ اینترنت خود به همراه سرعت آپلود و دانلود آن را مشاهده کنید.

 

کاربردهای پینگ

مهم‌ترین کاربردهای به شرح زیر هستند:

 • اطمینان از متصل بودن اینترنت
 • اطمینان از مشکل‌دار بودن کارت شبکه درصورتی‌که از سخت افزار
 • آزمایش پیدا کردن دامنه موردنظر با استفاده از DNS یا DNS name resolution

کسب اطمینان از متصل بودن کامپیوتر به اینترنت

برای کسب اطمینان از این موضوع تنها کافی است در پنجره خط فرمان مقابل کلمه ping آدرس یک سایت یا آدرس موتور جستجو مثل گوگل را تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید. در صورت مشاهده عبارت Request timed out اینترنت شما قطع است.

کسب اطمینان از مشکل‌دار بودن کارت شبکه

درصورتی‌که کامپیوتر شما دارای کارت شبکه است و نمی‌تواند به شبکه موردنظرتان متصل شود و در مورد سالم بودن یا نبودن کارت شبکه تردید دارید. با پینگ گرفتن به‌راحتی می‌توانید در مورد این موضوع اطمینان پیدا کنید. برای انجام این کار تنها کافی است در هنگام گرفتن پینگ در پنجره خط فرمان آی‌پی 127.0.0.1 را وارد کنید. در صورت نمایش عبارت Request timed out کارت شبکه دچار مشکل شده است.

کسب اطمینان از مشکل‌دار بودن DNS

درصورتی‌که نمی‌توانید وارد یک وب‌سایت خاص شوید و مطمئن نیستید که مشکل مربوط به DNS است یا نه، با پینگ گرفتن به‌راحتی می‌توانید در مورد این موضوع مطمئن شوید. برای انجام این کار باید در مقابل ping در پنجره خط فرمان فلگ a- را به همراه آی‌پی سایت موردنظرتان وارد کنید؛ به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که نمی‌توانید وارد سایت گوگل شوید و می‌خواهید مطمئن شوید که مشکل از DNS نیست. باید در مقابل کلمه ping ابتدا a- را تایپ و پس از زدن دکمه اسپیس آدرس آی‌پی 8.8.8.8. 8.8.4.4. (از سمت راست به چپ) را وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید تا نتیجه را مشاهده کنید. طبیعتاً در صورت مشاهده عبارت Request timed out مشکل اتصال مربوط به DNS است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • توضیحات: : پینگ در حقیقت یکی از معیارهای اصلی تعیین‌کننده کیفیت اینترنت محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم موضوعات مهم در رابطه با پینگ اینترنت و مفاهیم مرتبط با آن را مورد بررسی قرار دهیم و با کاربردهای آن آشنا شویم.
 • تاریخ آخرین بروزرسانی: : 1400/12/23 09:37
 • توسط: فاوا -

استفاده از خدمات وایرلس خوابگاه

هر کاربر بایستی مک آدرس خود را در فرم دریافت سرویس وایرلس دانشجویی ثبت و  پس از تایید مدیریت خوابگاه دانشگاه به مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات تحویل دهد.

هر کاربر فقط می تواند یک مک آدرس را بنام خود ثبت کند.

برای دارندگان رایانه های رومیزی نصب کارت شبکه وایرلس یا ابزاری مانند سی پی ای الزامی است.

رعایت کامل تمامی قوانین داخلی دانشگاه، قوانین بین المللی و شئونات اسلامی در استفاده از اینترنت الزامی است.

عدم ایجاد اشکال و اختلال در عملکرد شبکه (دستیابی های غیر مجاز، وارد کردن ویروس به شبکه، نصب نرم افزارهای غیر مجاز و ...).

عدم واگذاری "شناسه" و"گذر واژه" به دیگران (درصورت مشاهده ضمن گزارش به مبادی ذیربط شناسه غیر فعال می گردد).

بهتر است پس از اولین اتصال به شبکه گذرواژه خود را تغییر دهید.

استفاده از خدمات اینترنت رایگان در جهت تحقیقات علمی مورد نیاز دانشگاه می باشد.

حفاظت از شناسه و گذرواژه لازم و ضروری است و هرگونه مسئولیت مربوطه به عهده کاربر می باشد.

*رمز کردن هرگونه اطلاعات و ارسال اطلاعات رمز شده در شبکه دانشگاه ممنوع می باشد.

*عدم قراردادن مک آدرس خود در اختیار فرد یا افرادی دیگر.( هر فرد فقط می تواند یک ­­­مک آدرس را بنام خود ثبت کند.)

*مکان اتصال هر کاربر فقط از طریق یکی از آنتن های وایرلس دانشگاه صورت می پذیرد.

راهنمای اتصال به شبکه اینترنت وایرلس دانشگاه

ابتدا فرم مربوط به دریافت سرویس وایرلس دانشگاه را دریافت و پس از تکمیل به مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات تحویل دهید

پس از ثبت مک آدرس شما در سیستم توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، امکان اتصال به شبکه وایرلس دانشگاه فراهم می گردد.

پس از اتصال به شبکه وایرلس دانشگاه و دریافت آی پی بصورت خودکار از سیستم دانشگاه می توانید با استفاده از یک VPN Connection (همانند حالت اتصال به اینترنت از طریق شبکه کابلی) به شبکه اینترنت متصل شوید.

شناسه و گذرواژه اتصال همان شناسه و گذرواژه ایست که در شبکه کابلی دانشگاه استفاده می کنید.

لازم به ذکر است که این سرویس صرفا خاص مباحث تحقیقاتی است و درصورت استفاده نادرست، دسترسی فرد خاطی از سیستم حذف می گردد.

 

 پرکردن فیلد شماره سریال:

 

 انتخاب رادیو های وایرلس با توجه به موقعیت مکانی دانشجو:

 

 

 • توضیحات: : سرویس اینترنت وایرلس در کلیه ساختمانهای خوابگاه دانشگاه برقرار می باشد.
 • تاریخ آخرین بروزرسانی: : 1400/11/25 15:38
 • توسط: فاوا -