نقشه ی سایت
سه شنبه  21  اردیبهشت  1400

راهنمای استفاده از ORCiD

Open Researcher and Contributor ID

با توجه به پراکندگی انتشارات محققان در نمایه نامه های استنادی و پایگاههای اطلاعاتی علمی و به منظور اختصاص یک شماره شناسایی به کلیه مدارک یک نویسنده-  با نوشتار  یا املای متفاوت - و در نهایت بازیابی تعداد کل مقالات فرد به صورت یکجا، ایجاد پروفایل شخصی مجازی به عنوان راه حل پیشنهادی در نشر فعالیت های علمی برای هر پژوهشگر ایجاد شده است، که یکی ازکاملترین و شناخته شده ترین آنها در سطح بین المللی پروفایل شخصی ORCID- همراه با کد اختصاصی آن- می باشد.

این شناسه همانند DOI می باشد با این تفاوت که DOI به اثر تعلق میگیرد ولی  ORCIDبه خود نویسنده یا پژوهشگر.ORCID کد شناسایی نویسنده، شامل حروف و اعداد ) ۱۶ کارکتر ( می باشد که به یک نویسنده به صورت انحصاری تعلق می گیرد. جهت استفاده از سایت بدون عضویت، میتوانید کد ORCID کاربرانی که ثبت نام نموده اند را با نوشتن نام لاتین افراد جستجو نمایید، اما جهت کسب اطلاعات بیشتر یا ایجاد کدORCID  برای خودتان بایستی ابتدا وارد سایـت www.orcid.org شده و ثبت نام نمایید یا اگر قبلا ثبت نام نموده اید، کافیست نام کاربری یا رمز عبورتان را وارد نموده و سپس گزینهSign In  را بزنید.

مراحل ثبت نام در ORCID

مرحله اول: جهت ثبت نام، وارد سایت  www.orcid.org شوید.

مرحله دوم:

توجه: در این قسمت  ایمیل خودتان را وارد کنید و  رمز عبور شما بهتر است شامل کاراکترهای حرفی، عددی و نشانه ای باشد.

مرحله سوم:

توجه: در هنگام تکمیل اطلاعات به این نکته توجه کنید که شما می توانید تعیین کنید که اطلاعات در چه سطحی قابل رویت باشد: عمومی، محدود و یا خصوصی

 (( چون هدف از ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی قابل رویت کردن آثار و در نتیجه بالارفتن استناد است، پیشنهاد میشود  public انتخاب شود.))

مرحله چهارم:

در این مرحله ORCID، ایمیل هایی مربوط به حساب کاربری، امنیت و حریم خصوصی برای شما ارسـال  می‌کند؛

Notification settings

ORCID sends email notifications about items related to your account, security, and privacy, including requests from ORCID member organizations for permission to update your record, and changes made to your record by those organizations.

You can also choose to receive emails from us about new features and tips for making the most of your ORCID record.

در صورت تمایل به استفاده از ویژگیهای جدید ORCID ، گزینه زیر را کلیلک نمایید.

Please send me quarterly emails about new ORCID features and tips

بعد از ثبت نام، شما می توانید بصورت فصلی، پیام های خود را در قسمت تنظیمات مربوط به حساب کاربری تغییر دهید.

After you've registered, you can change your notification settings at any time in the account settings section of your ORCID record.

Terms of Use

I consent to the privacy policy and terms and conditions of use, including agreeing to my data being processed in the US and being publicly accessible where marked Public.

توجه: ظرف مدت  15 دقیقه یک ایمیل تأییدیه ارسال خواهد شد که در آن، لینک تأییدیه،  ثبت نام،  شناسه ORCIDو لینک رکوردهای عمومی شما وجود دارد.

مرحله پنجم:

در این مرحله صفحه اصلی پروفایل شما باز خواهد شد که در آن میتوانید اطلاعات مربوط به تحصیلات، شغل و...  را وارد کنید.

بخش مهم این پایگاه ورود اطلاعات پژوهشی و کارهای تحقیقاتی است که در پایگاه های دیگر نظیر Scopusp  وResearch ID  وجود دارد و شما میتوانید با استفاده از لینک های موجود در بخش Work  آنها را به این پایگاه منتقل کنید.

مرحله ششم:

 

توجه:

به همین روش میتوانید اطلاعات پژوهشی خود را از پایگاه های دیگر نظیر Research ID نیز به صفحه ORCID منتقل کنید.

مرحله هفتم:

از این پس جهت ورود به پروفایل شخصی خود در سایت ORCID می توانید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، وارد پروفایل شخصیتان در این سایت شوید ، همچنین لازم است اطلاعات مربوط به انتشارات خود و نیز اطلاعات مربوط به تحصیلات و استخدامی خود را به روز کنید.

 

تعداد بازدید کل : 18068720
تعداد بازدید امروز: 3065
بازدید دیروز : 4684
تعداد افراد آنلاین: 51